Studia

Uczelnie wyższe to organizacje edukacyjne po ukończonym liceum ogólnokształcącym lub technikum. Warunkiem przyjęcia kandydata na studia jest przede wszystkim zdany z wynikiem pozytywnym egzamin dojrzałości, czyli matura.

Dodatkowo wiele uczelni nadal prowadzi egzaminy wewnętrzne najczęściej w formie pisemnej. Są one oceniane równorzędnie z wynikami egzaminów maturalnych następnie brana pod uwagę jest średnia wszystkich ocen.

Uczelnie prywatne, które nie mają jeszcze renomy często przyjmują kandydatów bez zbędnych wymogów opierając się na kolejności zgłoszeń. Patrząc z perspektywy studenta to idealne rozwiązanie dla tych kandydatów, którym nie udało się dostać na inną uczelnię a nie chcą robić sobie „przerwy” w edukacji.

Z drugiej jednak strony, jeśli pracodawca patrzy w ogóle na wykształcenie to z pewnością ma orientację, która uczelnia należy do tych prestiżowych a która do tych mniej. Kiedyś tytuł magistra (były tylko studia jednolite magisterskie) oznaczał nie lada osiągnięcie dziś niestety zmieniają się wartości.

Tytuły i dyplomy nie są już traktowane, jako coś ponad wymaganiami pracodawców, można powiedzieć, że jest to bezwzględne minimum. Skąd się biorą różne podejścia? Z pewnością, dlatego, że kilka/kilkanaście lat temu ludzie masowo wybierali się na studia po to by otrzymać przysłowiowy papier.

To przyczyniło się również do złej sławy kilku kierunków obleganych w owym czasie. Jeśli zatem każdy jest w stanie ukończyć studia wyższe oznacza to, że przed pracownikami trzeba stawiać wyższe poprzeczki.